Z największym smutkiem zawiadamiamy, że 12.10.2020 r. zmarł prof. Sylwester Dworacki, filolog klasyczny, prorektor UAM w latach 1993-1999, redaktor czasopisma naukowego "Eos" w latach 1977-2003 (od 1983 r. redaktor naczelny), wieloletni członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN.

***

Nakładem wydawnictwa UAM ukazał się polski przekład eposu Oppiana pt. Halieutika – Poemat o rybach i rybakach w tłumaczeniu i opracowaniu Krystyny Bartol (Poznań 2020, ss. 218)  (strona wydawnictwa)

***

Nakładem wydawnictwa UAM w serii Fontes Historiae Antiquae (t. XLVIII) ukazał się przekład księgi XVIII Biblioteki Historycznej Diodora Sycylijskiego pt. Czas diadochów w przekładzie Anny Pawlaczyk i w opracowaniu Leszka Mrozewicza (Poznań 2020, ss. 156) (strona wydawnictwa).

***

Nakładem wydawnictwa UAM w serii Fontes Historiae Antiquae (t. XLVII) ukazał się przekład księgi XVII Biblioteki Historycznej Diodora Sycylijskiego pt. Dzieje Aleksandra Macedońskiego w przekładzie Anny Pawlaczyk i w opracowaniu Leszka Mrozewicza (Poznań 2020, ss. 212) (strona wydawnictwa).

***

 Nakładem Towarzystwa Naukowego KUL ukazała się książka Krzysztofa Nareckiego pt. Mneme w epoce przedsokratyków (Lublin 2020, ss. 232) (strona wydawnictwa).

***

Nakładem wydawnictwa UŁ ukazała się publikacja pt. Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon autorstwa Katarzyny Chiżyńskiej, Jadwigi Czerwińskiej i Małgorzaty Budzowskiej (Łódź 2020, ss. 510) (strona wydawnictwa).

***

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o konferencji poświęconej Cyceronowi, które znajdują się na stronie przedsięwzięcia: http://www.obta.al.uw.edu.pl/en/cicero-congress

***

Redakcja czasopisma Ciceroniana On Line zaprasza do nadsyłania tekstów. Kliknij, żeby poznać szczegóły.

***

Centrum Ceraneum, Wydział Filozoficzno-Historyczny i Wydział Filologiczny UŁ zapraszają na otwarty wykład, który w Instytucie Historii UŁ (s. 103) wygłosi prof. John Wilkins: Galen on how food and medicine work in the body (21 marca 2019, godz. 17). Kliknij, żeby poznać szczegóły.

***

Centrum Ceraneum, Wydział Filozoficzno-Historyczny i Wydział Filologiczny UŁ zapraszają na otwarty wykład, który w Pałacu Biedermanna w Łodzi wygłosi prof. Jean-Paul Pittion: The animal analogue in human anatomy and physiology: Galen, Vesalius and Harvey (21 stycznia 2019, godz. 18). Kliknij, żeby poznać szczegóły.

***

Komitet Nauk o Kulturze Antycznej PAN wystosował pismo do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina w sprawie punktacji czasopism (w szczególności zastosowania bazy Scopus do oceny czasopism humanistycznych). Załącznik do tego listu stanowią materiały poglądowe opracowane przez prof. Jakuba Pigonia, członka Komitetu i redaktora naczelnego czasopisma "Eos". Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami: list do ministra Gowina i załącznik do listu.

***

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich chętnych na posiedzenie Komisji Bizantynologicznej PTH, które odbędzie się dnia 1 grudnia 2018 r. (sobota) o godz. 11.30 w Krakowie, w gmachu Collegium Novum UJ (ul. Gołębia 24, sala 56). Głównym punktem posiedzenia będzie wspomnienie Profesor Marii Dzielskiej. W tej części zezbrania wystąpi i poprowadzi ją prof. dr hab. Maciej Salamon.

***

Centrum Ceraneum, Wydział Filozoficzno-Historyczny i Wydział Filologiczny UŁ zaprasza na otwarty wykład, który wygłosi w UŁ prof. Vivian Nutton: The New Galen, 2005-2018 (13 grudnia 2018, godz. 18, sala 103 Instytutu Historii UŁ, ul. Kamińskiego 27a). Kliknij, żeby poznać szczegóły.

***

Centrum Ceraneum UŁ organizuje cykl otwartych wykładów poświęconych historii medycyny w starożytności i Bizancjum. Pierwsze wykłady wygłoszą prof. Danielle Gourevitch (17 października 2018) i prof. Vivian Nutton (13 grudnia 2018). Kliknij, żeby poznać szczegóły.

***

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową nowo powstałego czasopisma elektronicznego Sapientia Iuris. Prawo Rzymskie i Kanoniczne. Historia Prawa. Jego redaktorem naczelnym jest dr hab. Ewa Gajda, prof. US - członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej.

***

Zachęcamy do bezpłatnego ściągnięcia wersji elektronicznej książki Franka Kolba pt. Zmanipulowana "Troja". Historia - mity - polityka (Gnieźnieńskie Prace Humanistyczne 12), przedsłowiem opatrzył i do druku podał Leszek Mrozewicz, przeł. Leszek Mrozewicz i Aurelia Pawlicka, konsultacja archeologiczna Mateusz Jaeger, Instytut Kultury Europejskiej, Gniezno 2016 (kliknij adres bibliograficzny książki, by rozpocząć jej ściąganie).

***

Ukazał się tom pod redakcją Tomasza Derdy, Jennifer Hilder i Jana Kwapisza, zawierający referaty wygłoszone podczas współorganizowanej przez Komitet Nauk o Kulturze Antycznej konferencji Fragments, Holes, and Wholes: Reconstructing the Ancient World in Theory and PracticeInformacje o książce, w szczególności spis treści, można znaleźć na stronie wydawnictwa.

***

Komitet Nauk o Kulturze Antycznej objął patronatem konferencję zatytułowaną Roman Empire: a 21st Century Perspective... In memoriam Géza Alföldy, która odbędzie się w Gnieźnie w dniach 8-10 listopada 2016 roku.

Ideą konferencji jest uczczenie pamięci jednego z najwybitniejszych badaczy dziejów Rzymu starożytnego naszych czasów - Gézy Alföldy’ego, od którego śmierci minie w listopadzie tego roku pięć lat. Gnieźnieński Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu postanowił oddać Mu hołd konferencją na podany wyżej temat. Odbędzie się ona w siedzibie Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, a jej celem jest upowszechnienie najnowszych wyników badań nad starożytnym Rzymem, prowadzonych w różnych krajach Europy. Problematykę obejmuje dziedziny, na polu których Géza Alföldy wpisał się w naukę światową i wytyczył jej nowe tory:

1. Współczesne badania nad epigrafiką;

2. Historia społeczna i prozopografia;

3. Rzym a prowincje. Stan i perspektywy badawcze;

4. Wojskowość rzymska. Stan i perspektywy badawcze;

5. Historiografia rzymska. Perspektywa badawcza.

Ujęcie problematyki badań nad Cesarstwem Rzymskim z perspektywy XXI wieku pokaże drogę, którą przeszła nauka, także polska, w ostatnich dziesięcioleciach. Dotąd chęć udziału w konferencji zgłosili liczni badacze z Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Węgier, Włoch i oczywiście Polski.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej konferencji.

Zapraszamy do pobrania programu konferencji.

Ewentualne pytania proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

***

Zachęcamy do zapoznania się z projektem Scrinium Augustini, poświęconym bogatemu światowi listów św. Augustyna. Projektowi szefuje dr hab. Przemysław Nehring, prof. UMK, członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, który przedstawił projekt na posiedzeniu Komitetu 9 kwietnia 2016 r.

***

Wybór linków dotyczących dyskusji na temat peer-review, listy ERIH, impact factor:

http://www.sauvonsluniversite.com/spip.php?article591

http://www.aktualnosci.pan.pl/

http://listserv.liv.ac.uk/cgi-bin/wa?A2=ind0810&L=classicists&T=0&P=5072

, Wydział Filozoficzno-Historyczny i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego